Uspješno završeni drugi dio priprema za međunarodnu suradničku procjenu za sudionike EQAVET NRP projekta

Dana 22. studenog 2024. godine, održana je online pripremna radionica pod nazivom Transnational Peer Review at VET Providers Level - Training Part II kao dio zajedničke aktivnosti Erasmus+ projekta EQAVET NRP. Radionicu su zajednički organizirali i vodili predstavnici nacionalnih referentnih točaka (NRP) iz Hrvatske, Estonije, Finske i Slovenije, a za cilj je bio unaprijediti procese osiguravanja kvalitete u ustanovama za strukovno obrazovanje i osposobljavanje.
- Prvi dio pripremne radionice pružio je ključne informacije o projektnoj aktivnosti međunarodnih suradničkih procjena u okviru EQAVET NRP projekta. Ovaj segment istaknuo je ciljeve i prednosti sudjelovanja za strukovne škole i za one predstavnike u ulozi kolege sustručnjaka. Na taj način osigurano je da su svi sudionici, koji će proći kroz proces suradničke procjene, dobro informirani o opsegu i značaju projekta.
- Nakon toga je po jedan predstavnik strukovne škole iz svake od članica projekta predstavio specifične mjere osiguravanja kvalitete svoje ustanove. Prezentacija je također poslužila za pojašnjavanje razloga uključivanja u projekt i očekivanja od sudjelovanja u aktivnosti suradničke procjene. Svaka od 4 strukovne škole pripremila je kratku 5-minutnu prezentaciju o svojoj ustanovi i objasnila je koje područje kvalitete za suradničku procjenu su odabrali, a koje će procijeniti međunarodni kolege sustručnjaci
- Nakon kratke pauze započela je sesija koju je vodila stručnjakinja Keuda Group, Finska, a koja ima bogato iskustvo u organizaciji, sudjelovanju i provedbi suradničkih procjena. Ovaj segment, nazvan Peer Review Method Training Part II, uključivao je pregled prvog dijela pripreme s prijašnje radionice, a koji se fokusirao na 'Zašto' i 'Kako' provesti suradničke procjene. Drugi dio, na koji se voditeljica fokusirala u ovoj radionici, pružio je praktične primjere iz provedbe suradničke procjene uključujući Izvještaj o samovrjednovanju, posjet školi i završni izvještaj koji izrađuju kolege sustručnjaci, nudeći sudionicima sveobuhvatno razumijevanje procesa suradničke procjene. Drugi dio je također obuhvatio detaljne aktivnosti prije i nakon posjeta školi, kao što su priprema za intervjue (pitanja i strukturiranje razgovora) i pružanje početne usmene povratne informacije.
Nakon radionice sudionicima je poslan upitnik za povratne informacije, a događaj je ocijenjen kao veoma dobar, a sudionici su izjavili kako su opremljeni znanjem i alatima potrebnim za učinkovito provođenje suradničkih procjena. NRP-ovi iz Hrvatske, Estonije, Finske i Slovenije vjeruju da je uspjeh događaja korak u pravom smjeru za buduće širenje metode suradničke procjene na druge europske zemlje.
Datum objave: 26.11.2024